W miesiącu październiku, w Szkole Podstawowej nr 1 w Chełmnie, można było oglądać niecodzienną wystawę różańców. Z inicjatywy pracujących w szkole: katechetki Anety Gruszczyk i  nauczycielki języka polskiego Agnieszki Siwki uczniowie kl. I-III wzięli udział w szkolnym konkursie na „Najbardziej oryginalny różaniec”.
Podczas tegorocznej edycji, w  konkursowych zmaganiach wzięło udział 25 uczniów. Wśród najbardziej oryginalnych i pomysłowych uczniowskich prac można było podziwiać m. in. różańce wykonane z części roślin: żołędzi, kasztanów, jarzębiny. Tworzywem stały się też takie materiały jak krepa, modelina czy masa solna. Chłopcy sięgnęli  po drut oraz śruby, nie zabrakło również  aromatycznych prac z marcepana, a także kulek śniadaniowych.
Jak mówią organizatorki, celem konkursu i wystawy jest rozbudzanie wśród społeczności uczniowskiej naszej szkoły umiłowania modlitwy różańcowej oraz animacja aktywności twórczej dzieci, zwłaszcza ich wyobraźni i kreatywności.
Bardzo cieszy fakt tak dużego zainteresowania konkursem, najbardziej jednak to, iż w przygotowanie różańców bardzo często włączały się całe rodziny. Różaniec wykonany wspólnie z rodzicami, rodzeństwem, a także dziadkami ma nieocenioną  wartość.