W dniu 30 IX 2015 uczniowie klas IV –VI wybrali się wraz z nauczycielami do kina  „Wrzos” w Świeciu na projekcje filmu pt „Złapcie tą dziewczynę”.

Przed rozpoczęciem seansu uczestniczyli w prelekcji dotyczącej pojęć związanych z produkcją filmów. Uczniowie dowiedzieli się co oznacza słowo  kadr, scena, ujęcie, sekwencja( połączenie kilku scen) oraz plan filmowy. Każde nowo wprowadzone słowo było poparte filmowym przykładem. Poznali także rodzaje planów filmowych: pełny i amerykański ( ten akurat występuje w westernach, w których na pierwszy plan wysuwa się postać z pasem i rewolwerem). Kolejnym pojęciem stosowanym w projekcji filmów, o którym opowiadał prowadzący była retrospekcja, czyli odwołanie się do wspomnień- wówczas stosuje się w filmie obraz czarno-biały.

Dzieci poznały sposoby kadrowania ujęć filmowych- z perspektywy żabiej, polegający na ustawieniu obiektywu poniżej środka rejestrowanego obiektu, natomiast drugi rodzaj perspektywy nazywa się ptasią, polega na ustawieniu obiektywu nad obiektem filmowanym.Prowadzący wyjaśniał r ównież uczestnikom rolę światła w filmie. Wszystkie pojęcia o których prelegent opowiadał popierane były różnymi fragmentami z filmów, które dzieci znały, co dało się zauważyć po ich żywej reakcji na nie.

Po tej pogadance rozpoczęła się projekcja filmu, który bardzo się dzieciom spodobał i zadowolone wróciły do szkoły.

Zdjęcia z wycieczki - kliknij tutaj.